Jump to Navigation

Керівництво та працівники НДЦСЕ з питань інтелектуальної власності Мін'юсту прийняли участь у нараді НАДУ та її регіональних інститутів щодо програмного забезпечення для перевірки наукових робіт на запозичення

Дата публікації: 
19 Грудень 2017

18 грудня 2017 року директор Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності Міністерства юстиції України  (далі - Центру) проф. В.Л. Федоренко, завідувач лабораторії авторського права та суміжних прав Центру О.К. Собін і головний судовий експерт цієї Лабораторії О.В. Голікова, на запрошення керівництва Національної академії державного управління при Президентові України, взяли участь у нараді у режимі відеоконференцзв’язку з питань запровадження в НАДУ та її регіональних інститутах «системи програмного забезпечення для перевірки наукових текстів на плагіат».

Директор Центру проф. В.Л. Федоренко презентував віце-президенту НАДУ доктору наук з державного управління М.І. Білинській (головуюча наради) та директорам Дніпропетровського, Львівського, Одеського та Харківського, інститутів НАДУ потенціал і досвід Центру щодо проведення експертиз і експертних досліджень літературних творів наукового характеру (спец. 13.1.1) та програмно-апаратних комплексів (спец. 10.9).

У своєму виступі директор Центру проф. В.Л. Федоренко висловив наступні тези. По-перше, будь-які програмно-апаратні комплекси, які виявляють запозичення, це уже краще ніж їх відсутність. Навіть з психологічної точки зору – потенційні правопорушники не повинні бути заспокоєні своєю безвідповідальністю. По-друге, випадкам запозичень у літературних творах наукового характеру мають протиставлятися цінності академічна доброчесність і формування в науковій спільноти нетерпимості до подібних запозичень і осіб, що їх вчинили. Слід розуміти, що людина яка вкрала й привласнила шматок тексту в свого колеги, мало чим відрізняється від людини, яка вкрала в свого колеги гаманець. Не варто ігнорувати й потенціал науково-технічної експертизи, передбаченої Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», а також міжкафедральні семінари, передзахисти, роботу експертів спецрад по захисту дисертацій, сумлінність офіційних опонентів. По-третє, слід уникати безпідставного вживання категорії «плагіат». В кінцевому випадку факт наявності плагіату може встановити виключно суд. Навіть рішення адміноргану (коли такий запрацює в МОН) у 90% буде оскаржене до суду. Також не можна встановити скільки відсотків запозичень «тягнуть» на плагіат. Адже, у органічній  хімії чи фармацевтичних дослідженнях формули, для того щоб претендувати на оригінальність, можуть відрізнятися одна від однієї на кілька відсотків! По-четверте, існуючі на сьогодні в Україні програмно-апаратні комплекси «по виявленню плагіату» не проходили зовнішній незалежний аудит. Тому, як вони працюють, і правдоподібність яких результатів гарантують, знають виключно їх автори або власники. За відсутності репозитарію не зрозумілим є й база об’єктів авторського права, які порівнюються між собою. По-п’яте, програмно-апаратні комплекси на сьогодні не можуть підмінити собою роботи судового експерта в галузі дослідження літературних і наукових творів (спец. 3.1.1), але спроможні її суттєво полегшити. Судова експертиза та експертне дослідження залишається, і іще тривалий час залишатиметься, одним із виключних засобів захисту авторських прав. Адже на сьогодні діючих судових експертів за спеціальністю 13.1.1 біля 35 осіб. А самі дослідження (в залежності від кількості та обсягів порівнювальних об’єктів) можуть тривати від 2 місяців і довше, та здійснюються на платній основі. При цьому, «індульгенції від плагіату», які на сьогодні рясно видаються різними ТОВками, не є «оберегом» від судової експертизи й можуть бути спростовані в Висновку судового експерта.  
    
Нарада проводилась у головному корпусі Національної академії державного управління при Президентові України за адресою: м. Київ, вул. Пугачова, 12/2.Головне меню 2

Ви надсилаєте повідомлення про такий текст:
Просто натисніть кнопку "Надіслати повідомлення". Також Ви можете включити свій коментар у повідомлення.